COMBATHATE – Vihakõne ja -kuritegude vastu inimeste suhtes, kellel on vaimupuue
Projekti nimi: COMBATHATE – Vihakõne ja vaimupuudega isikute vastu suunatud vaenukuritegude vastu
Projekti number: 101205522
Periood: 01.06.2025 – 31.05.2027
Rahastus: Euroopa Liidu CERV-programm (Kodanikud, Võrdsus, Õigused ja Väärtused)
Koordinaator: Rääma Noorte Ühing Noorus / Nooruse Maja (Eesti)
Projekti eesmärk:
COMBATHATE on rahvusvaheline koostööprojekt, mille eesmärk on suurendada teadlikkust, tugevdada tugivõrgustikke ning arendada ühiskondlikke ja institutsionaalseid võimekusi võitluses vihakõne ja vaenukuritegudega, mis on suunatud vaimupuudega inimeste vastu. Projekt keskendub eriti noortele täiskasvanutele vanuses 18–35 ning lähtub eeldusest, et vaenulikkus vaimse erivajadusega inimeste suhtes on ühiskonnas tõsine ja sageli tähelepanuta jääv probleem.
Peamised tegevussuunad:
- Olukorra kaardistamine ja vajaduste hindamine:
Projekti alguses viidi läbi uuring, et mõista paremini, millised on vaimupuudega inimeste kogemused vihakõne ja vaenukuritegudega ning millised on olemasolevate tugistruktuuride puudujäägid. - Tugisüsteemide loomine ja piloteerimine:
Arendatakse välja psühholoogilise esmaabi ja juriidilise toe raamistikud, mis testitakse kohalikes kogukondades ning kohandatakse vastavalt tagasisidele. - Koostöö õiguskaitse ja ametkondadega:
Korraldatakse koolitusi politseinikele ja omavalitsuste töötajatele, et tõhustada reageerimist vihajuhtumitele ja parandada koostööd tugiteenustega. - Avalikkuse teadlikkuse tõstmine:
Teostatakse laiaulatuslikud kampaaniad, avalikud üritused ja meediategevused, mille kaudu tuuakse fookusesse vaimse erivajadusega inimeste õigused ja väärikus.
Projekti partnerid:
Lisaks Eesti eestvedajale Nooruse Majale on projekti partneriteks teine Pärnu organisatsioon AMANITA ja organisatsioonid Itaaliast (MUSIKART ja Gli Amici di PUCK) ning Bulgaariast (PROVISION). Igal partneril on vastutus konkreetse töövaldkonna (Work Package) eest.
Pärnu linna roll ja toetus:
Pärnu linnavalitsuse sotsiaalosakond on projektile ametliku toetuskirja andnud, rõhutades selle vajadust ja mõju kaasavale ja õiglasemale ühiskonnale.
Mõju ja jätkusuutlikkus:
Oodatavaks tulemuseks on turvalisemad (nii online kui offline) keskkonnad vaimupuudega inimestele, tugevam koostöö institutsioonide vahel ning praktilised tööriistad ja teadmised, mis jäävad kasutusse ka pärast projekti lõppu.